TRACK &
FIELD
ROAD
RUNNING
CROSS
COUNTRY
SPORTSHALL
 

Members Login
Members, please log in here to access the members only areas:
Username

Password


Register Here

Forgot password?

London 2012 Web Site
Team GB (BOA)
Sport England
AAA Standards
English Schools Athletic Association Standards
British Athletics

News Item

07/09/2017  Intra-Club Meet, St Ives   details

A great turnout of 107 competitors for one of our two end-of-season home meets.  This included over 20 who were invited to compete from the waiting list.  There were a total of 50 personal bests (not counting waiting listers) and 4 club records.  Comfortably winning her 150m race with 20.8, Lizzie Harrison removed 0.3 secs from Frannie Chapman's 2014 record.  Running in the same 150m race, Julian Priest won with 18.0 to remove 1.2 secs from his year-old U15B's club record while Yinka Opaleye ran 19.8 to take over a second off the 2014 record held by Richard Phelan.  Realising that they had a shot at the U11B's 4x100m record, Alex Mortimer, Toby Carroll, Tom Waterworth and Nigel Coleman put in the necessary relay practice and put it all together on the day to record 62.5 secs to break the previous record by 1.2 secs.

150m Race 1
1 Ruby Charter U11G 25.4
2 Ella Watson U11G 26.8
3 Eva Howard U11G 26.8
4 Zola Day U11G 28.1
5 Lizzie Francis U11G 28.8
!50m Race 2
1 Moria Howard U11G 24.8
2 Sophia Prew U11G 26.5
3 Hollie Baynes U11G 26.8
4 Molly Webster U11G 27.1
5 Grace Hart U11G 27.8
150m Race 3
1 Nigel Coleman U11B 22.8
2 Alex Mortimer U11B 23.9
3 Ashton Lorandeau U11B 25.0
4 Jack Woods U11B 25.4
5 Aaron Hawkins U11B 26.7
6 Zac Farrer U11B 28.4
150m Race 4
1 Lizzy Harrison U13G 20.8
2 Macy Taylor U13G 21.7
3 Sophie Bambridge U13G 23.9
4 Leia Wilson U13G 24.5
5 Emily Hart U13G 24.5
150m Race 5
1 Morgan Smith U13G 23.1
2 Rosie Linnell U13G 25.3
3 Caitlan Burke U13G 26.2
4 Jessica Bambridge U13G 26.5
5 Libby Bycroft U13G 27.0
150m Race 6
1 Zak Hayward U13B 20.6
2 Tadi Nyajeka U13B 22.9
3 Joel Isaac U13B 24.6
4 Toby Skinner U13B 24.7
5 Ciaran Burke U13B 24.8
150m Race 7
1 Ella Reed U15G 21.4
2 Lucy Small U15G 22.5
3 Ellie Linnell U15G 23.0
4 Daniella Scholes U15G 23.3
5 Eleanor Phipps U15G 23.7
6 Maisie Isaac U15G 24.1
150m Race 8
1 Ayo Opaleye U15B 19.8
2 Hartley Green U15B 20.6
3 Elliot Mortimer U15B 22.6
4 Harry Kendall U15B 22.7
150m Race 9
1 Julian Priest U15B 18.0
2 Yinka Opaleye M40 19.6
3 Steve Burke M40 22.0
300m Race 1
1 Ella Reed U15G 48.8
2 Charlotte Watson U15G 50.0
3 Lucy Small U15G 51.0
4 Daniella Scholes U15G 53.1
5 Maisie Isaac U15G 54.5
300m Race 2
1 Spencer Taylor U15B 47.7
2 Owen Brownston U15B 48.3
3 Elliot Mortimer U15B 48.5
4 Markus Downhill U15B 49.6
5 Steve Burke M40 52.3
300m Race 3
1 Juiian Priest U15B 37.9
2 Conall McGinness U17M 42.3
3 Ayo Opaleye U15B 44.2
4 Hartley Green U15B 45.5
1000m Race 1
1 Tom Waterworth U11B 3:31.9
2 Aaron Hawkins U11B 3:50.7
3 Evie Flockhart U11G 3:54.1
4 Kieran Still U11B 3:56.7
5 Rupert Raven U11B 4:00.7
6 Jack Woods U11B 4:01.5
7 William Crowther U11B 4:05.5
8 Jack Farrance U11B 4:15.6
9 Jasper Hayward U11B 4:18.8
10 Joel Hookham U11B 4:24.6
11 Grace Hart U11G 4:24.8
12 Elouise Warman U11G 4:32.6
13 Molly Webster U11G 4:33.6
14 Hollie Baynes U11G 4:36.6
1000m Race 2
1 Jason Hart U13B 3:20.3
2 Ciaran Burke U13B 3:28.5
3 Lloyd Brownston U13B 3:37.0
4 Zak Hayward U13B 3:41.7
5 Ed Lawrence U13B 3:42.2
6 Evan Nimmons U13B 3:46.3
7 Noah Farrant U13B 3:51.4
8 Caitlan Burke U13G 3:52.8
9 Joel Isaac U13B 3:55.6
10 Lillie Farrance U13G 3:57.7
11 Samuel Munford U13B 3:59.2
12 Libby Bycroft U13G 4:00.4
1000m Race 3
1 Owen Brownston U15B 3:11.3
2 Angus Lawrence U15B 3:14.3
3 Kyan Mayo U13B 3:15.6
4 Spencer Taylor U15B 3:16.4
5 Isabelle Wilkins U15G 3:18.8
6 Markus Downhill U15B 3:22.7
7 Henry Waller U15B 3:29.3
8 Brendan Rose U15B 3:45.4
9 Charlotte Watson U15G 3:48.4
10 Conor Tarpey U15B 3:49.9
11 Joe Allen U17M 3:50.2
12 Leo Slaverse U15B 4:19.9
13 Eleanor Phipps U17W 4:22.1
14 Samuel White U13B 4:24.0
1000m Race 4
1 Joey Croft U20M 2:50.4
2 Sebasian Darnell U17M 3:06.3
3 Ryan Boden U20M 3:06.9
4 Nicole Covell U17W 3:31.2
5 Lucy Waller U20W 3:35.8
6 Amelia Darnell U20W 3:36.5
7 Katie Lawrence U17W 3:46.3
8 Steve Mortimer M45 3:48.0
9 Steve Burke M40 4:04.0
10 Charlotte Murie U20W 4:32.8


Posted by Wayne Dubose on 12/09/2017 09:56:53


Hunts AC Official Website
Latest Eight News Items

17/09/2017 East Anglian League Finals, Bury St Edmunds  details

Taking part in the East Anglian League Final at Bury St Edmunds, Huntingdonshire AC rose to the occasion as its Under 13 Girls team finished as runners-up out of the eight-club competition. This represents the best-ever finish by a Hunts AC team. N[...Full report...]

17/09/2017 Ouse Valley Way Marathon  details

5 Simon Margot 3:22:19.8, 6 Carl Rooney 3:23:19.4, 17 Jeff Mercer 3:57:07.7 (102 finishers)[...Full report...]

16/09/2017 Huntingdon Parkrun PBs  details

32 Simon Williams 22:06 (PB by 76 secs); 164 Di Gannon 28:19 (PB by 15 secs, enters Hunts AC all-time rankings at 46th) - 309 finishers[...Full report...]

12/09/2017 Intra-Club Meet, St Ives  details

At the final home track meet of the season, Hunts AC athletes in the main were thwarted in their efforts to run personal bests by strong unhelpful winds. Nevertheless, there were 21 PBs set as well as five club records in the 4x200m relays. The Und[...Full report...]

10/09/2017 Great North Run  details

Julia Tebbs and Carl Rooney represent club at GNR[...Full report...]

10/09/2017 Eastern Veterans League Final, Bedford  details

What our veteran ladies lacked in quantity (just four athletes) at the Eastern Veterans League Final at Bedford, they more than made up for it in quality with each one coming away with at least one first place finish and also a club record for good m[...Full report...]

10/09/2017 Greater Cambridge 10k  details

83 Ieva Klavina 44:12 (3rd W35), 89 Jim Stocker 44:34, 261 James Haycock 54:17, 264 Lizzie Burgess 54:21, 278 Diane Bunch 5456, 282 Jess Mann 55:04, 474 Peter Whitehead 70:35 (509 finishers)[...Full report...]

09/09/2017 Parkruns  details

4 PB's at Huntingdon with a 5th achieved at Peterborough for club members.[...Full report...]

Click here for more news reports

Forthcoming Events
Next Eight events
Saturday 23rd September
Biggleswade Open details
Sunday 24th September
Eastern AA & Cambs County Combined Events Champs, Peterborough details
Tuesday 26th September
10000m Club Champs details
Saturday 30th September
Kettering Throws Meet details
Sunday 1st October
Frostbite League, Priory Park, St Neots details
Saturday 21st October
Annual Awards Presentation Evening, St Ives Corn Exchange details
Sunday 5th November
Frostbite League, Nene Park, Peterborough details
Saturday 18th November
Eastern Counties XC Champs - Nowton Park, Bury St. Edmunds details



HOME| CONTACTS| SITE MAINTAINED BY:Ian Marshall |DESIGNED BY Ian Marshall 2004 |
Any views expressed in discussion forums and members profiles present the opinions of the author,
and do not represent the opinions of Huntingdonshire Athletics Club.