TRACK &
FIELD
ROAD
RUNNING
CROSS
COUNTRY
SPORTSHALL
 

Members Login
Members, please log in here to access the members only areas:
Username

Password


Register Here

Forgot password?

London 2012 Web Site
Team GB (BOA)
Sport England
AAA Standards
English Schools Athletic Association Standards
British Athletics

News Archive Search

Search News:

Select a month, year & click Search

November 2017 News Reports

05/11/2017  Frostbite League, Nene Park, Peterborough   details

Huntingdonshire AC's junior cross country runners strengthened the defence of their title as they made it two for two by winning their second Frostbite League race in succession.  To add icing on the cake, Angus Lawrence finished ahead of 226 other runners as he led the team home in first place, winning by 5 seconds with 8:09 while Issy Wilkins was the first girl to finish in 17th place with 8:57, almost half a minute ahead of the next girl.  Casper Hiscock (3rd 8:18), Seb Darnell 10th 8:45, and Howard Croft (11th 8:49) packed in tightly to complete the five-to-score team.  With 40 Hunts AC juniors contesting the race against 14 other clubs, their strength in depth was evident as three of the scoring runners from last month's race were missing on this occasion.  When the points were tallied up, Hunts AC won with 42 points, with Riverside Runners in second on 95 points and BRJ third 102 points.  After two races, the Hunts AC juniors lie at the top of the table with 30 league points compared to BRJ and Riverside who are both on 27 points.  In the senior 5-mile race, Hunts AC finished third overall, one place higher than the previous race.  Dave Connell led the 44-strong team home for the second league race in a row as he placed 8th in 28:32 out of 576 finishers.  Ty Farrer (10th 29:10), Nick Osborn (17th 29:35), Tom Walker (24th 30:05), Simon Margot (39th 30:58), Gair Matthews (52nd 32:01), Sean Barker (55th 32:03), Polly Smith (172nd 36:02), Caroline King (176th 36:08) and Kelly Crawford (177th 36:13) completed the scoring team.  The seniors moved up to 3rd place in the 16-team league.  The next league race will be hosted by Hunts AC at Hinchingbrooke Park on Sunday, 10th December.

8

Dave Connell

28.32

10

Ty Farrer

29.10

17

Nick Osborn

29.35

24

Tom Walker

30.05

39

Simon Margot

30.58

52

Gair Matthews

32.01

55

Sean Barker

32.03

57

Ian Marshall

32.08

75

Carl Rooney

32.48

91

Richard Holland

33.26

97

Martin Rowe

33.38

107

Daniel Woolf

33.59

112

Shane Hunt

34.12

127

Derek Darnell

34.40

161

Dave Spurle

35.31

172

Polly Smith

36.02

176

Caroline King

36.08

177

Kelly Crawford

36.13

179

Jeff Mercer

36.16

180

Andrew Enticknap

36.18

194

Bruce Grimley

36.35

195

Ieva Klavina

36.37

232

Caroline Archer

37.42

233

Jim Stocker

37.43

243

Mike Rose

38.07

270

Alison Fox

38.55

277

Haydn Waller

39.08

332

Adrian Smith

40.39

348

Pauline Stocker

41.23

349

Sarah Haythornthwaite

41.24

352

Amy Steele

41.36

355

Lizzie Burgess

41.41

361

Frances Stanton

41.56

366

Pete German

42.16

382

Marion Barber

42.58

386

Chloe Wilson

43.05

400

Wayne Gimblett

43.37

405

Steve Burke

43.49

412

James Haycock

44.11

429

Diane Bunch

44.53

495

Charlotte Murie

48.17

530

Claire Webster

51.55

531

Julia Tebbs

51.56

558

Sarah Smith

56.27

Juniors:  1 Angus Lawrence 8:09, 3 Casper Hiscock 8:18, 10 Seb Darnell 8:45, 11 Howard Croft 8:49, 15 Joel McGinness 8:54, 17 Issy Wilkins 8:57, 26 Lloyd Brownston 9:18, 27 Ciaran Burke 9:23, 29 MJ Hill 9:24, 30 Brendan Rose 9:24, 37 Katie Wright 9:35, 39 Henry Waller 9:36, 45 George Jennings 9:41, 59 Evie Flockhart 10:02, 65 Alasdair Large 10:08, 69 Aaron Hawkins 10:17, 79 Ollie Francis 10:26, 84 Ruby Ashman 10:34, 89 Jacob Dodge 10:39; 90 Caitlan Burke 10:40; 112 Lillie Farrance 10:58, 113 Rupert Raven 10:59, 114 Kieran Still 10:59, 117 Willow Bedding 11:00, 130 Cerys Davis 11:18, 132 Ellie Linnell 11:20, 135 Elliot Sly 11:24, 150 Moria Howard 11:50, 153 Abi Fuller 11:51, 156 Fred Small 11:53, 169 Ella Reed 12:30, 170 Elliott Downhill 12:31, 179 Eva Howard 12:47, 182 Finlee Johnson 13:01, 187 Maisie Isaac 13:10, 189 Barnaby Smith 13:14, 193 Mark Wishart 13:31, 194 Sophie Bambridge 13:33, 207 Molly Webster 14:12, 212 Zac Farrer 14:23 (227 finishers)




Posted by ;Wayne Dubose on 15/11/2017 21:13:19

07/11/2017  5M TT  details
1 Sasha Suvorov 54:40 (47:46), 2 Frances Stanton 57:30 (42:18), 3 Stuart Laud 58:06 (34:50), 4 Bruce Grimley 58:47 (38:54), 5 Lizzie Burgess 59:29 (41:00), 6 Peer German 59:45 (41:54), 7 Caroline King 60:00 (36:52), 8 Julie Tebbs 60:06 (53:11), 9 Arseniy Suvorov 60:42 (38:39), 10 Dave Spurle 61:09 (38:00 - actual times in brackets

Posted by ;Wayne Dubose on 08/11/2017 19:31:33

11/11/2017  50th Anniversary Dinner & Dance  details
72 Hunts AC members and guests congregated at Slepe Hall in St Ives to celebrate the 50th anniversary of the club. 


Posted by ;Wayne Dubose on 15/11/2017 11:17:52

11/11/2017  County Sportshall, Bushfield, Peterborough  details

Contesting the first of two Cambridgeshire county Sportshall championships, Huntingdonshire AC sent a team of 42 young athletes to Bushfield Leisure Centre, Peterborough and came away with wins in the Under 11, Under 13 and Under 15 Girl team competitions.  In the Under 11 Girls events, Moria Howard won the standing long jump with 1.98m, speed bounce with 53 and contributed legs in both the 4x1 lap and the circuit relays.  With Eva Howard winning the target throw and Zola Day taking first in the balance test, not only did Hunts AC finish first in the team competition, but the second Hunts AC finished as runners-up.  In the Under 13 Girls section, Lexi Flockhart won the 6-lap race in 88.1 secs, Macy Taylor placed first in the standing long jump with 2.08m, Tamzin Digpal-Race gained first in the vertical jump and the girls won the circuit relay. Similar to the Under 11 Girls, the Under 13s also took the first to team places.  A strong Under 15 Girls team easily won the overall title by 162 points.  Daniella Scholes racked up two individual wins, in speed bounce with 76 and the vertical jump.  Ella Reed also gained a double, winning the 2-lap race in 23.9 secs and the standing long jump with 2.11m.  Lucy Small won the 4-lap race with 51.0 secs.  Daniella, Ella and Lucy teamed up with Mae Macklin to place first in the 4x2-lap relay with 95.9 secs.  Ellie Linnell and Lucy England combined to win the paarlauf relay in 1:45.7.  The Under 11 Boys finished 2nd overall with Alex Mortimer taking first in the vertical jump and contributing to wins in the 4x1-lap relay and the 1+1 relay.  Ayo Opaleye took his summer sprinting/jumping experience into the winter with wins in the Under 15 Boys 2-lap race (22.2 secs) and the standing triple jump (7.33m).  His efforts were instrumental in the small team finishing in second place with 320 points, just 9 behind Peterborough AC.


U11B:  SLJ - 2 Toby Carroll 1.92, 3 Nigel Coleman 1.91, 5 Tom Waterworth 1.72; VJ - 1 Alex Mortimer 38, 2 Kieran Still 38; Target Throw - 2 Tom Waterworth 65; Chest Push - 3 Alex Mortimer 6.09, 5 Toby Carroll 6.00; Speed Bounce - 8 Kieran Still 42; Balance Test - 5 Nigel Coleman 16; 4x1 lap - 1 Hunts 51.5; 1+1 lap - 1 Hunts 25.1, 2 Hunts 26.7; Team result - 1 Cottenham 928 pts. 2 Hunts 838 pts

U11G:  SLJ - 1 Moria Howard 1.98, 3 Katie Robinson 1.80, 5 Sophia Prew 1.59, 6 Tawana Nyajeka 1.56; VJ - 1 Eva Howard 36, 2 Hollie Baynes 34, 3 Ella Watson 34, 5 Evie Flockhart 30; Target Throw - 1 Eva Howard 65, 2 Zola Day 65, 4 Eleanor Townsend 45, 7 Molly Webster 15; Chest Push - 2 Tawana Nyajeka 6.14, 3 Sophia Prew 5.70, 4 Katie Robinson 5.34, 6 Ruby Charter 4.86; Speed Bounce - 1 Moria Howard 53, 2 Ella Watson 52, 9 Hollie Baynes 39, 10 Molly Webster 38; Balance Test - 1 Zola Day 33, 4 Ruby Charter 20, 6 Evie Flockhart 17, 8 Eleanor Townsend 10; 4x1 lap - 1 Hunts Green 53.4, 2 Hunts Yellow 54.4; 1+1 lap - 2 Hunts Yellow 26.9, 5 Hunts Green 27.7; Paarlauf Relay - 2 Hunts Green 86.3, 4 Hunts Yellow 87.4; Circuit Relay - 1 Hunts Green 82.2, 2 Hunts Yellow 85.0; Team results - 1 Hunts Green 1061 pts, 2 Hunts Yellow 980 pts

U13B:  2-lap race - 2 Zak Hayward 24.1, 5 Toby Skinner 25.0, 7 Joel Isaac 25.2; 6-lap race - 2 Ciaran Burke 84.0; SLJ - 4 Zak Hayward 1.86, 7 Joel Isaac 1.76, 8 Toby Skinner 1.64; STJ - 2 Ciaran Burke 4.37; VJ - 1 Zak Hayward 48, 3 Joel Isaac 44, 7 Toby Skinner 34; SP - 1 Zak Hayward 7.53; Speed Bounce - 4 Ciaran Burke 67; Circuit Relay - 3 75.3; 4x2-lap Relay - 1 98.3; Team result - 3 Hunts 215 pts

U13G:  2-lap race - 2 Macy Taylor 24.6, 8 Leia Wilson 25.2, 12 Lexi Flockhart 26.1, 13 Rosie Linnell 26.3; 4-lap race - 2 Sophie Bambridge 53.6, 7 Leia Wilson 57.8; 6-lap race - 1 Lexi Flockhart 88.1, 2 Cerys Davis 90.0, 3 Caitlan Burke 90.2; SLJ - 1 Macy Taylor 2.08, 4 Jessica Bambridge 1.92, 6 Rosie Linnell 1.82, 13 Caitlan Burke 1.60, 17 Isy James 1.38; STJ - 2 Macy Taylor 5.35, 3 Sophie Bambridge 5.11, 4 Tamzin Digpal-Race 5.07, 5 Lexi Flockhart 4.92, 7 Lily Rutterford 4.46; VJ - 1 Tamzin Digpal-Race 42, 2 Lily Rutterford 40, 3 Emily Hart 38, 5 Sophie Bambridge 38, 7 Isy James 32, 8 Cerys Davis 3; SP - 2 Tamzin Digpal-Race 7.32, 3 Emily Hart 7.03, 7 Jessica Bambridge 4.91, 8 Cerys Davis 3.59; Speed Bounce - 2 Leia Wilson 68, 3 Rosie Linnell 68, 7 Caitlan Burke 60; Paarlauf Relay - 3 Hunts Yellow 110.4, 6 Hunts Green 112.2; Circuit Relay - 1 Hunts Green 76.7, 3 Hunts Yellow 78.0; 4x2-lap Relay - 2 Hunts Yellow 103.6, 4 Hunts Green 105.6; Team Result - 1 Hunts Yellow 260, 2 Hunts Green 248

U15B:  2-lap race - 1 Ayo Opaleye 22.2, 5 Elliot Mortimer 24.2; SLJ - 3 Elliot Mortimer 2.01, STJ - 1 Ayo Opaleye 7.33; SP - 2 Ayo Opaleye 8.69; Speed Bounce - Elliot Mortimer 53; Paarlauf Relay - 2 Hunts 98.6; Team results - 1 PAC 329, 2 Hunts 320

U15G:  2-lap race - 1 Ella Reed 23.9, 3 Mae Macklin 24.2, 6 Daniella Scholes 25.2; 4-lap race - 1 Lucy England 51.0, 6 Ellie Linnell 53.4, 7 Lucy England 53.4; SLJ - 1 Ella Reed 2.11, 5 Lucy England 1.87, 8 Mae Macklin 1.62; VJ - 1 Daniella Scholes 42, 3 Lucy Small 38, 4 Ella Couchman 38, 7 Ellie Linnell 34; SP - 3 Mae Macklin 6.52, 5 Ellie Linnell 5.80, 6 Ella Reed 5.77, 7 Ella Couchman 5.36; Speed Bounce - 1 Daniella Scholes 76, 2 Lucy Small 73, 5 Lucy England 68; Paarlauf Relay - 1 Hunts 105.7; 4x2-lap Relay - 1 Hunts 95.9; Team result - 1 Hunts 628, 2 C&C 466



Posted by ;Wayne Dubose on 22/11/2017 08:14:29

11/11/2017  Huntingdon Parkrun PBs  details
Fourteen-year-old Matthew Rose placed 24th of 334 in the Huntingdon parkrun with 21:29, an improvement of exactly half a minute.

Posted by ;Wayne Dubose on 11/11/2017 12:21:54

18/11/2017  Eastern Counties XC Champs - Nowton Park, Bury St. Edmunds  details
U13G  
1013:14FLOCKHART, Lexi
2715:06BURKE, Caitlin
U13B  
1011:59CROFT, Howard
1512:27MCGINNESS, Joel
1612:28BURKE, Ciaran
U15G  
716:45WILKINS, Isabelle
1318:55ASHMAN, Ruby
U15B  
815:27LAWRENCE, Angus
2116:57ROSE, Brendan
SM/VM  
1745:04FARRER, Tyrone
2846:23OSBORN, Nick
5350:09BARKER, Sean
6151:28ROWE, Martin
6752:15ROONEY, Carl
7957:39ROSE, Mike
U17W  
328:35LAWRENCE, Katie
U20W  
431:07WALLER, Lucy
632:57DARNELL, Amelia
SW/VW  
2227:50CRAWFORD, Kelly
2327:55KLAVINA, Ieva
2728:45BURGIN, Katy
3329:53FOX, Alison
4331:18STEELE, Amy
4531:49STOCKER, Pauline
M60+  
429:58BURGIN, Alan



Posted by ;Wayne Dubose on 23/11/2017 08:42:18

18/11/2017  Huntingdon Parkrun PBs  details
18 Wayne Gimblett 20:59 (previous PB 30:46, enters club all-time rankings at 49th)- 255 finishers

Posted by ;Wayne Dubose on 18/11/2017 10:45:34

19/11/2017  St Neots Half Marathon  details
Ty Farrer reports: In almost ideal conditions and the best at St Neots for a number of years, David Connell led the club home with a fantastic run and the first V40 75:11. less than 12 seconds away from the time he needed for Championship entry in the London Marathon, a great race and result. Ieva Klavina was the first of the ladies home in a new PB of 1:36:26 - just ahead of Carolines King and Archer. There was plenty of support out across the route for the club, with Abbotsley and its hills, being a hot spot for support! Derek Darnell gains a special mention - coming close to his 30-year-old PB with a fantastic run - waking up Shane Hunt when he overtook him at the halfway point! Great running and support from the club as always, especially after a XC race the day before; it bodes well for our next Frostbite race in three weeks' time. 4th Dave Connell (Hunts) 75:11.8 (1st M40), 5th Ty Farrer (Hunts) 76:09.2 (2nd M40), 38 Darren Matthews 82:36.5, 81 Ian Marshall 87:08.6, 82 Carl Rooney 87:10.4, 114 Shane Hunt 89:15.5, 122 Derek Darnell 89:30.5, 162 Andrew Enticknap 92:34.3, 168 Stuart Laud 93:19.2, 217 Ieva Klavina 96:26.1, 219 Daniel Gregorious 96:17.5 (96:35.3 gun time), 254 Caroline King 97:31.4, 305 Caroline Archer 99:43, 569 Claire Webster 1:50:35.6, 573 Amanda Roland 1:50:53.1, 605 Yvette Adamson 1:52:12.8, 1021 Sarah Wilkins 2:15:09.5, 1107 Peter Whitehead 2:26:29.9 (1,168 finishers) 3k Fun Run 5th Ciaran Burke 11:07 (1st Under 13 Boy), 8th Issy Wilkins 11:13 (1st Girl overall), 22nd Caitlan Burke 12:28 (Under 13 Girls trophy winner), 42 Steve Burke 14:24.9, 53 Molly Webster 15:43.6, 57 Jess Mann 15:52.5  (122 finishers)

Posted by ;Wayne Dubose on 22/11/2017 07:11:17


No more News Records Found!
Latest Club Results
Latest eight

Parkruns view

Abington 10k view

Cardiff Half Marathon view

Parkruns view

Berlin Marathon view

Bourn to Run 3k/10k view

Forest of Dean Half Marathon view

Robin Hood Half Marathon view
HOME| CONTACTS| SITE MAINTAINED BY:Ian Marshall |DESIGNED BY Ian Marshall 2004 |
Any views expressed in discussion forums and members profiles present the opinions of the author,
and do not represent the opinions of Huntingdonshire Athletics Club.